Spořte a investuje, nebudute potřebovat půjčku

Chytrým přístupem ke spoření a investicím už nikdy nebudete potřebovat krátkodobou půjčku a budete finančně v pohodě.

Ne každý potřebuje půjčku a přece má peněz dostatek. Existuje totiž pasivní příjem, který pracuje za nás. Za investované peníze tak můžete získat zhodnocení, nebo-li výnos a nemusíte si tak půjčovat peníze a platit úroky. Všímáte si rozdílu? Na jedné straně si půjčujete a platíte úroky, na straně druhé stojí ti, kteří investují a vydělávají na úrocích. To na které straně budete stát vy má dalekosáhlý důsledek na váš finanční život. Je to důležité pochopit, ti kteří to pochopí, nebudou potřebovat další půjčky.

Jaké existují formy investic a zhodnocení peněz tak, aby z toho něco bylo navíc?

Spořící účty

Nejméně riziková forma jak zhodnotit peníze. Spořící účty jsou ze zákona pojištěny, nestane se tak, že by jste o vložené peníze přišli. Banka úročí zůstatek vašeho spořícího účtu úrokovou sazbou a vy tak něco málo vyděláte. Výhodou je to, že máte peníze ihned kdykoliv k dispozici na účtu, nemusíte dávat výpověď, nebo jinak se o ně hlásit. Stačí je klasicky poslat jinam, jako u běžného účtu.

Termínované vklady

Jsou obdobou spořících účtu co se týče zhodnocení a rizika. Zhodnocení může být lehce vyšší, protože jsou peníze časové vázány na zvolené období. Čím delší, tím lepší úrok.

Podílové fondy

Poměrně bezpečné investice s malou mírou rizika a adekvátním zhodnocením. Investice do podílových fondů se řadí ke kolektivním typům investic, kdy z ainvestora investuje podílový fond, který na jedné straně nasbírá finance od drobných investorů a na straně druhé nakupuje akcie, dluhopisy a další cenné papíry, deriváty, nebo certifikáty. Výhodou je to, že e o nic nemusíte starat. Vše řeší fond, na vás je jen nákup podílových listů. Dalším plusem je to, že se podílíte na dividendovém výnosu.

Cenné papíry

Pro zkušenější investory se nabízí možnost přímé investice do akcií, obligací, certifikátů nebo jejich derivátů. Míra rizika je zde nejvyšší, ale existují poměrně méně rizikové konkrétní akcie velkých bank, a korporací. Značně rizikové jsou deriváty a produkty s finanční pákou, kde si na nákup půjčujete od brokera – obchodníka s cennými papíry.

Nemovitosti

Kapitolou samu pro sebe jsou investice do nemovitostí. Zde můžete jen spekulativně nakoupit pozemek, či byt a po čase při růstu cen prodat za vyšší cenu. Další variantou je nakoupit byt, nebo jinou nemovitost a tu pak pronajímat.

Rozdělení investic do portfólia

Aby jste minimalizovali riziko, je vhodné neinvestovat vše do jednoho typu investice, ale nakoupit vícero investic do investičního portfólia. Například 10 procent akcií, 10 procent dluhopisů, 40 procent nechat na spořícím účtu či termínovaném vkladu, 30 procent v podílovém fondu, a 10 procent v cizí měně.

Postupné investice

Investovat můžete najednou, ale lepší varianta je postupná investice, kdy například každý měsíc, nebo každý rok investujete část svého příjmu. Je dobré si zvolit nějakou hranici, například, že 10 procent z toho co vyděláte investujete a 10 procent vložíte na spořící účet.

13.12.2017