Bonita klienta pro schvalování půjčky

Co je to vlastně bonita a proč ji poskytovatelé u vyřízení půjček a úvěrů zjišťují? Společnosti, které lidem peníze půjčují, chtějí mít jistotu, že dlužníci budou schopni půjčené peníze i s úroky splatit ve stanovém termínu. Z tohoto důvodu se bonita zkoumá a na základě informací o žadateli se rozhoduje o poskytnutí půjčky a i tom, jakou úrokovou sazbu klient dostane.

Bonita klienta je důležitá

Bonita klienta je pro úvěrové společnosti jakýmsi ukazatelem, zda má klienti dostatečný příjem, aby byli schopen platit splátky včas. Za vším stojí jistota vrácení peněz a také fakt, aby se klient nedostal zbytečně do finančních problémů. Proto má vyřízení jakéhokoliv úvěrů, především v bance, přísná pravidla a je požadováno doložení potvrzení o příjmu od zaměstnavatele nebo doložení alespoň posledních tří výpisů z účtu, kam chodí klientovi pravidelná výplata. Samozřejmostí je trvalý příjem, nejlépe doložený pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Malou šanci na půjčku má člověk ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě. Dalším plusem pro zvýšení bonity je nulové zadlužení a také čistý registr dlužníků.

Registry dlužníků

Podle zákona o spotřebitelském úvěru musí finanční instituce prověřit, jestli máte na splacení půjčky a proto se při vyřízení budou zajímat o vaše příjmy i výdaje. K tomuto prověřování úvěrové historie slouží tzv. úvěrové registry neboli registry dlužníků. Ty obsahují informace o půjčkách aktuálních i splacených, především kolik jste si půjčili a kolik musíte doplatit a to, zda jste spláceli pravidelně. Registry obsahují informace jednak pozitivní, když splácíte bez problémů včas, i negativní, kdy nesplácíte. Klient s pozitivní úvěrovou historií má velkou šanci úvěr získat. Nejznámější registry jsou: Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI) a Registr dlužníků SOLUS.

Jak se zjišťuje bonita?

Banky při určování bonity posuzují několik důležitých skutečností, především - pohlaví, věk, dosažené vzdělání, profese, rodinný stav a počet děti. Nejdůležitějším ukazatelem zůstává výše příjmů, která by měla být minimálně stejná po celou dobu splácení půjčky. Banky také zajímají výdaje jednotlivce, popř. celé rodiny, čím jsou nižší, tím lépe. Po zjištění všech těchto faktů je klient ohodnocen a na základě hodnoty bonity může získat i nižší úrokovou sazbu, nižší RPSN a tím i levnější půjčku.

Jak dosáhnout vyšší bonity?

Vaše bonita se může během let měnit a může se buď snižovat nebo zvyšovat. Určitými kroky můžete okamžitě svou bonitu zvýšit. Jako první krok můžete přizvat spolužadatele, např. manžela či manželku, anebo dalšího ručitele, tedy někoho kdo je ochoten vám ručit. Plusem může být i rodinný stav, jelikož banky hodnotí společný příjem manželů. Dalším trikem, kterým můžete bonitu zvýšit je zrušení kontokorentu nebo kreditní karty. Pokud to z nějakého důvodu možné není alespoň snižte jejich limit čerpání na minimum.

13.12.2017