Víte jaký je rozdíl mezi dobrou a špatnou půjčkou

Neberte si nikdy špatnou půjčku, ale vybírejte si jen tu dobrou. Jaký je v tom rozdíl? Obrovský a větší než se na první pohled může zdát.

Dobrá půjčka vám zlepší život

Co to znamená? Jako dobrou půjčku můžeme označit například hypotéku. Díky ní můžete získat lepší bydlení už dnes a nemusíte čekat, až si na nový byt, nebo dům našetříte. Stejně by jste asi naspořené peníze utratili, dříve, než by nastala koupě nemovitosti. Taky ceny bytů a domů stále stoupají, tak by jste taky mohli spořit do nekonečna. Hypotéka je tak dobrá volba a zlepší vám životní situaci už dnes. Správné je také použití hypotéky na koupi nemovitosti, kterou pak mlžete pronajímat Je to takové lepší penzijní spoření na důchod. Z nájmu postupně splácíte hypotéku a používáte tak finanční páku ve váš prospěch. Dá se říct, že díky dobré půjčce neustále bohatnete. Je to spíše investice.

Půjčka na auto může být také dobrou půjčkou, protože díky ní získáte automobil ihned a nemusíte čekat. Úrokové sazby autopůjček jsou poměrně nízké, takže ani moc nepřeplatíte a nakonec auto ještě prodáte.

Špatná půjčka vás může přivést do problémů

Naopak špatná půjčka je na něco co nutně nepotřebujete a pořizujete si to spíše jen pro potěšení, nebo na vychloubání se pře ostatními. Příkladem je třeba půjčka na nový luxusní značkový mobil, i když starý ještě plně slouží. Také půjčka na oblečení nebo dovolenou nejsou zrovna moudrou volbou. Špatné půjčka se může stát špatným návykem a ten se těžko odstraňuje, protože si ho pravděpodobně ani nevšimnete. Mžete získat tendenci půjčovat si na všechno možné a celý život tak jen splácíte a přeplácíte úroky, díky kterým bohatne někdo jiný. Díky dluhové spirále pak můžete mít docela problémy a skončit až v exekuci. Díky špatné půjčce stále chudnete.

Individuální hranice

Je zapotřebí však zdůraznit, že každý má hranici pro dobrou a šatnou půjčku posunutou někde jinde. Odvíjí se to od příjmu a očekávaného životního standardu, ale také finanční disciplíny a sebekontroly.

Dobrou půjčkou může být pro někoho být i mikropůjčka, díky které vyřeší aktuální finanční problém a její cena je pro něj akceptovatelná, vzhledem ke službě kterou mu přinese. Pro někoho jiného je velmi drahá a špatná, protože ji nesprávně použije třeba na mobil. Také klasická spotřebitelská půjčka může být špatná i dobrá, podle použití a podle přístupu, jak se stavíte ke svým financím.

Půjčka zdarma

Pro ty kteří mají dobrou vůli a nepodlehnou další lákadlům, může být zajímavou volbou první půjčka zdarma, kterou nabízí poskytovatelé rychlých půjček. Další podobu půjčky zdarma skýtá kreditní karta, která díky bezúročnému období je velmi vhodným krátkodobým úvěrem na cokoliv.

13.12.2017